Verbatim External SSD TurboMetal 2000 GB
Picture 1 of 14 

Picture 2 of 14 

Picture 3 of 14 

Picture 4 of 14 

Picture 5 of 14 

Picture 6 of 14 

Picture 7 of 14 

Picture 8 of 14 

Picture 9 of 14 

Picture 10 of 14 

Picture 11 of 14 

Picture 12 of 14 

Picture 13 of 14 

Picture 14 of 14 

Up to 3700 MB/s read speed, up to 3600 MB/s write speed; Housing material: metal; USB Type-C connection, USB4 interface; External SSD with 2 TB storage capacity; Includes Nero Backup Formatter Software; Compatible with Windows and Mac operating systems
Basic specifications
| Article number | 877865 |
|---|---|
| EAN | 0023942320227 |
| Alternative item number | 1904580 |
| Brand | Verbatim |
Dimensions
| Height | 1.81cm |
|---|---|
| Width | 5.5cm |
Additional specifications
| Breite | 78mm |
|---|---|
| Matériel | 16mm |
| Nachhaltigkeit | FSC® |
| Stromversorgung | USB |
| Detailfarbe | Weiss |
| Speicherkapazität total | 256GB |
| Dateisystem | NTFS (Windows) |
| Curved | Nein |
| Höhe | 11.94mm |